Zajímavosti a tipy na výlet v okolí hradu Grabštejn

 

 

 

 

 

Kaple svaté Barbory

Kaple sv. BarboryRenesanční kaple má stěny úplně pokryté vzácnými malbami a prostor doplňují jedinečné renesanční lavice. Nástěnné malby restaurovali lidé pod vedením akademického malíře Martina Martana. V hradní kapli jsou uloženy varhany z roku 1692 s příjemným zvukem píšťal a malovanými obrázky krajinek na výplních skříně. V současnosti tady probíhají církevní svatby.

 

 

Park hradu Grabštejn

Park hradu GrabštejnSoučasné pojetí zahrady vzniklo během 19. století. Okolí hradu bylo osázeno lipovými alejemi a pásy borovic, které byly umístěny na gotické a renesanční parkány. Na jižním svahu se nacházely terasovité zahrady. Díky přeměně barokních zahrad na užitkové se dochovalo mnoho druhů léčivých rostlin, které se v dnešní době záměrně doplňují na přibližně padesát druhů bylinek. V bylinkové zahradě rostou rostlinky jako prvosenka, heřmánek, plicník, kopřiva, vlaštovičník, podběl nebo třezalka. Východní svah ostrožny na Grabštejně je romanticky dotvářen javory, smrky, vejmutovkami, duby, kaštany, borovicemi a břečťany. V zahradě zůstalo několik kamenných kašen v jednoduchém stylu, papouškův pomník a rovněž kaple z 18. století.

 

Zámek Lemberk

Zámek LemberkNa místě, kde stál kdysi ve 14. století středověký hrad se později postavil raně barokní zámek, který najdete v obci Lvová, blízko Jablonného v Podještědí. Z majitelů zámku je známý především Havel z rodu Markvarticů s manželkou Zdislavou. Právě Zdislava byla velmi oblíbená a uctívaná pro svou lásku a zbožnost. Ochotně pomáhala lidem a rovněž je léčila. Blízko zámku si nenechte ujít Zdislavinu studánku, ze které prý používala vodu k léčbě očních chorob. Na zámku Lemberk najdete stavební památky ze čtyř stavebních slohů. Během základního nebo rozšířeného prohlídkového okruhu si můžete prohlédnout renesanční a barokní pokoje, černou kuchyň, zámeckou kapli, bajkový sál, zbrojnici, Zdislavinu světničku a mnoho dalšího.

 

Botanická zahrada Liberec

Botanická zahrada Liberec - leknínyBotanická zahrada v Liberci je nejstarší v České republice a uvidíte zde nejpestřejší výběr exotického rostlinstva. Při návštěvě tropických a subtropických rostlin se dostanete do skleníkového areálu, který má tvar rostlinných buněk či krystalové drúzy. Expozice zahrnuje devět pavilonů o různé velikosti. Nezklame vás ani bohatá venkovní expozice s alpinem s horskou květenou, dále s pěnišníky, plaménky, keři, divokými i ušlechtilými růžemi a se záhony rozmanitých trvalek. Přijďte obdivovat leknínovitou viktorii, která dosahuje ohromných rozměrů, orchideje, masožravé rostliny, velké kaktusy nebo pravěké rostliny.

 

Zoologická zahrada Liberec

Zoologická zahrada Liberec - bílý tygrV liberecké Zoo se pravidelně konají různé akce se zvířaty pro děti a dospělé a určitě si hlavně malí milovníci zvířat užijí prohlídku krásné zoo. Děti se často brzy unaví, i když je zvířátka lákají, tady to vyřešili super půjčovnami různých vozítek – projet se můžete vyhlídkovým vláčkem, elektroautíčky, dřevěnými vozíčky, kočárky a k půjčení tady mají i invalidní vozíky. K hlavním atrakcím bezesporu patří bílí tygři, které můžete sledovat při krmení. K dalším pravidelným programům patří koupání a cvičení slonů, krmení lachtanů, tučňáků, surikat, mangust liščích a lvů. Z dalších zvířátek v pavilonech, ohradách a klecích stojí za pozornost opice, takini, papoušci nebo irbisové.

 

Hora Ještěd

Rozhledna na JeštěduJeštěd je jméno nejvyšší hory Ještědského hřbetu, kde byl postaven známý televizní vysílač s vyhlídkovou věží a restaurací. Nahoru vedou lanovky, ale na vrchol se můžete klidně vydat i pěšky – pořádají se například tradiční výšlapy na Ještěd na nový rok. Při pohledu dolů se vám otevře město Liberec jako na dlani. Během zimního období si zde pěkně zalyžují jak zkušení lyžaři, tak rodiny s dětmi v novém skiareálu. V letním období vás budou lákat k výletům četné turistické a cyklistické trasy, při kterých užasnete nad krásou Jizerských hor.

 

Kostelní památky města Liberec

Liberec je moderní město, kde do sebe skvěle zapadají současné a historické stavby. Jestliže se vydáte po kostelních stopách, zaujme vás mezi jinými novogotický Kostel Božího Srdce páně se sochou Božského Srdce Ježíšova, kde momentálně sídlí poliklinika a lékárna. Chátrající Kostel Máří Magdalény má velmi zajímavý vzhled v novobarokním slohu se secesními prvky. Liberci dominuje Kostel sv. Antonína Velikého s desetimentrovým hlavním oltářem. Zajímavý je rovněž Kostel svatého Kříže v barokním slohu, kde byla roku 1759 založena první veřejná knihovna v Liberci. Historie však není v Liberci udávána jen náboženskými stavbami, zajímavé je dřívější středisko textilní výroby Šolcův dům, Valdštejnské domy, Městské lázně nebo mnoho soch a plastik.

 

Kryštofovo Údolí

Kryštofovo údolíJestliže se vám někdy poštěstilo jet směrem na Liberec od Děčína, museli jste projíždět nad Kryštofovým Údolím, kde i člověk jen tak s bušícím srdcem řekne, jaká to je nádherná krajina. Ve vesnici Kryštofovo Údolí stojí několik dřevěných a hrázděných domů a část obce je díky nim památkově chráněna. Obdivovat můžete třicet metrů vysoký železniční viadukt z roku 1903, barokní kostel sv. Kryštofa, orloj s 22 figurami z roku 2008 a výstavu betlémů v hostinci U Kryštofa, která je v adventním čase rozšířena o venkovní Jírův betlém.

 

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou leží na okraji Lužických hor a od 19. století se zde těžil v dolech lignit. Ulice kolem Horního náměstí nesou nepatrné známky po renesančním období – kamenná sklepení a přízemí. Jeden z nejstarších domů ve městě má č.p. 73 a má nejstejnorodou podlahu, horní hrázděnou část a další znaky související s historickou dobou. Ve městě si můžete prohlédnout Kostel sv. Bartoloměje z roku 1288 v pozdější renesanční přestavbě, Chrám Pokoje v novogotickém slohu, Bod Trojzemí blízko ústí Oldřichovického potoka a Lužické Nisy nebo Rybářský kámen z roku 1565 v Tovární ulici, který rozhraničoval rybářské revíry.

Máme pro Vás informace o hradu Grabštejn. Jako je otevírací doba, prohlídkové okruhy hradu nebo jak se na hrad Grabštejn dostat.