Vánoce na Grabštejnu

Vánoce na Grabštejnu.Prosinec je spojen s tradičními adventními a vánočními akcemi, výjimkou není ani hrad Grabštejn. Zdejší akce jsou připraveny pro dospělé i děti. Zaujmout vás může hudba, historické akce nebo divadelní představení. Hudbou a divadlem se snadno přenesete do správné vánoční atmosféry. Hudebníci využijí hudební nástroje k představení vánočních písní i historických popěvků od slovanských národů. Do uší vám zaznějí kytary, dudy, cistry, housle, flétny nebo kornamuzy. Kromě hudby spatříte žonglování, živý Betlém a různé vánočně naladěné hry a pohádky.

V přímém přenosu se můžete seznámit s tradičními vánočními zvyky. Nechybí lití olova (ruská svíce) od přítomného kováře, pouštění svíček ve skořápce od ořechu, krájení jablek, symbol jmelí. V dílně se vyrábějí svíčky, vánoční ozdoby z korálků, vánoční dekorace, slaměné ozdoby, vizovické pečivo. Pletou se košíky, zhotovují se výrobky pomocí filcování, paličkuje se. Z dalších řemesel se představuje kovářství, provaznictví, tesařství, spřádání, řezbářství, linoryty. Můžete se podívat na restaurování starých knih. 

Jen si dobře hlídejte svoje děti, protože se kastelán chystá péct děti v grabštejnské hradní peci. Ne, jde jenom o legraci, ve skutečnosti se pečou figurky holčiček a kluků z perníku nebo vánočního těsta. Pokud se dostaví i děti, samy si vyzkouší něco vytvořit a nechají si to upéct. Chutné placičky budou mít podobu miminka, panáčka, ale i jiných vánočních motivů. Sami si můžete vyzkoušet i výrobu rukodělných výrobků a vánočního sortimentu.