Hora Ještěd

Hora JeštědJeštěd je jméno nejvyšší hory Ještědského hřbetu, kde byl postaven známý televizní vysílač s vyhlídkovou věží a restaurací. Nahoru vedou lanovky, ale na vrchol se můžete klidně vydat i pěšky – pořádají se například tradiční výšlapy na Ještěd na nový rok. Při pohledu dolů se vám otevře město Liberec jako na dlani. Během zimního období si zde pěkně zalyžují jak zkušení lyžaři, tak rodiny s dětmi v novém skiareálu. Ski areál Ještěd je moderním střediskem pro všechny milovníky lyžování. Je vhodné i pro osoby, které nemají možnost se k zimním areálům dostat vlastními vozidly. K branám ještědského lyžařského centra se dostanete tramvají z města Liberec. Využívají se dvě čtyřsedačkové lanovky, jedna dvousedačková, jedna kabinová lanovka na vrchol hory Ještědu a šest lyžařských vleků. Na severní straně si zalyžují hlavně zkušení lyžaři, mají zde k dispozici obtížnější sjezdovky. Naopak na jižním kopci si perfektně zalyžují jedinci preferující lehké sjezdovky. Úplné začátečníky potěší cvičná louka Bucharka. Rodiče s dětmi potěší možnost využití služby hlídání dětí. Cvičiště Centrál se zalíbí nejmenším návštěvníkům, protože zde najdou nový dětský park s atrakcemi. V areálu nechybí ani snowpark na Pláních s mnoha skoky a překážkami.

V letním období vás budou lákat k výletům četné turistické a cyklistické trasy, při kterých užasnete nad krásou Jizerských hor. Z Ještědu se můžete vydat hřebenovou trasou po červené značce až ke kapli svatého Kryštofa nad Kryštofovým Údolím. Z vrcholu Ještědu se dejte směrem na Malý Ještěd přes Dánské kameny. Jedná se o přírodní nezabezpečenou vyhlídku, o skalní zeď z křemence se samostatnou věží.

 

V Ještědu se nachází několik jeskyň, patří k nim Hanychovská jeskyně a Liščí díra s pěknou  krasovou výzdobou. Ještědské jeskyně jsou známým zimovištěm netopýrů.

Více o historii rozhledny na Ještědu ..