Hrádek nad Nisou

Hrádek nad NisouHrádek nad Nisou leží na okraji Lužických hor a od 19. století se zde těžil v dolech lignit. Ulice kolem Horního náměstí nesou nepatrné známky po renesančním období – kamenná sklepení a přízemí. Jeden z nejstarších domů ve městě má č.p. 73 a má nestejnorodou podlahu, horní hrázděnou část a další znaky související s historickou dobou. Ve městě si můžete prohlédnout Kostel sv. Bartoloměje z roku 1288 v pozdější renesanční přestavbě, Chrám Pokoje v novogotickém slohu, Bod Trojzemí blízko ústí Oldřichovického potoka a Lužické Nisy nebo Rybářský kámen z roku 1565 v Tovární ulici, který rozhraničoval rybářské revíry.

Město Hrádek nad Nisou je vynikající příležitostí k pořádání turistických a cyklistických výletů. Křižuje se zde hned několik dálkových cyklotras: Jizersko-Krkonošská magistrála, cesta Krajem pískovcových skal a Malý okruh euroregionem Nisa. Pěšky se odtud vydejte do Lužických hor a mnoha skalními pískovcovými útvary. Po značených turistických trasách se dostanete na Sedlecký Špičák, Popovu skálu ( 565 m.n.m.), na Krkavčí skály nebo k památného stromu Tobiášovy borovice a ke zřícenině hradu Větrov.

Co se týče aktivního využití, zaplavte si v přírodním koupališti Kristýna, kde je situována rekreační oblast v mladém lese. Odtud vede naučná stezka Lužické a Žitavské hory. V okolí rekreačního areálu máte několik okruhů pro kolečkové brusle. K dispozici jsou i zajímavé horolezecké terény, vyzkoušejte skupinu skal nedaleko Horního sedla - Horní skály (Obrvégry).