Jizerské hory

Jizerské horyJizerské hory jsou rájem pro turistiku, cykloturistiku a nadšeni budou především milovníci rozhlednových výhledů. Jizerské hory jsou typické svými rozhlednami, rozmístěnými na svazích hor a jejich podhůří. Zajděte na nejstarší železnou rozhlednu v naší republice Slovanku, na půvabnou Štěpánku nebo na některou z kamenných věží postavených jabloneckým architektem Robertem Hemmrichem. V Bedřichově a okolí navštivte rozhlednu Bramberk, Královku nebo Slovanku. Tanvaldsko a Jablonecko vás přivítají krásami viděnými z Černé Studnice, Hvězdy, Nad Prosečí, Tanvaldského Špičáku nebo z Petřína. Jizerské hory nabízejí i mnoho výhledových míst. Za nimi vystoupejte například na Ořešník u Hejnic, Paličník, Poledník, Bukovec, Jezdec nebo na Jizeru.

Skutečně dobrý zážitek si připíšete do vašeho života při výstupu na Jizeru. Méně zdatní se mohou vypravit na vrchol od samoty Smědava, kde se dá zaparkovat. Nenáročná cesta vede klidnou krajinou. Odpočinete si U kříže na vrcholové skále a pak se můžete nerušeně dívat na pěkné výhledy po mnoha krásách Jizerských hor.

Milovníci historických památek se mohou vydat na okraj Frýdlantského výběžku, kde se tyčí zámek Frýdlant. Pro návštěvníky jsou připraveny dvě prohlídkové trasy – základní a nová zbrojnice. Podíváte se do hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, na sbírky zbraní s více jak tisícem kusů a místnosti věnované Albrechtu z Valdštejna.  Zajímavé jsou reprezentační salony, uniformy sloužících a koňské postroje. Tradičně se ve městě pořádají Valdštejnské slavnosti, charakteristické středověkou atmosférou.